B2B E-ticarette Oturum Kaydı Nasıl Yapılmaktadır?
7 Aralık 2022
B2B-Alanında-Sosyal-Ticaret-Nedir-ve-Nasıl-Güçlendirilebilir
B2B Alanında Sosyal Ticaret Nedir ve Nasıl Güçlendirilebilir?
9 Aralık 2022

B2B Alanında E-ihracat Yapılırken İngiltere’ye Kargo Nasıl Gönderilir?

B2B alanında e-ihracat yapmakta olan pek çok firmanın her geçen gün İngiltere’ye kargo gönderim sayılarının artış gösterdiği bilinmektedir. Bunun nedeni ülkemizden İngiltere’ye yapılmakta olan B2B e-ihracatın artış göstermesi ve kargo gönderimlerinin artık kolay gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Bu aşamada B2B işletmelerin İngiltere’ye kargo gönderebilmeleri ile alakalı süreçler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Eğer satılan ürünler müşteri işletmelere hızlı bir biçimde ulaştırılamazsa B2B markların müşteri memnuniyetleri zarar görebilmekte ve bu durum satış oranlarını da olumsuz etkileyebilmektedir.

İngiltere’ye gönderilmekte olan kargolar genel olarak hava yolu ile gönderiliyor olsa da B2B işletmelerin bu aşamada e-ihracat maliyetlerini azaltabilmek için bazı unsurlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

İngiltere Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

İngiltere’nin başkenti Londra olup, Birleşik Krallığı meydana getirmekte olan dört ülkeden biri olduğu bilinmektedir. İngiltere,  56 milyonun üzerinde kişinin yaşamakta olduğu bir ülke olup; Galler, İskoçya ve İrlanda ile komşu bir ülkedir. İngiltere’de kullanılmakta olan resmi para birimi ise sterlin’dir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

İngiltere’ye Kargo Nasıl Gönderilmektedir?

B2B alanında İngiltere’ye kargo göndermek isteyen B2B işletmeler, genel olarak kargo veya lojistik firmalarıyla çalışmayı uygun görmektedirler. Kargo firmaları, Türkiye’den İngiltere’ye gönderilmek istenen kargoları değişik taşıma yollarıyla İngiltere’ye ulaştırmaktadırlar.

 • Deniz yolu,
 • Kara yolu,
 • Hava yolu,

Türkiye’den İngiltere’ye kargo gönderimi sırasında tercih edilebilecek olan taşıma türleri olarak bilinmektedir. Ancak istatistikler incelendiğinde Türkiye’den İngiltere’ye kargo gönderimi yaparken B2B işletmelerin en çok havayolu taşımacılığı yapan firmaları tercih ettikleri görülmektedir.

İngiltere’ye Kargo Firması Seçme Aşamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Türkiye’den İngiltere’ye kargo göndermeyi isteyen B2Bmarkalarının kargo seçme aşamasında dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü bu aşamada gönderim gerçekleştirecek olan B2B işletmelerinin göndermiş oldukları ürünlerin alıcı işletmelere kolay bir biçimde ulaşmasını sağlayabilmeleri oldukça önemli bir unsurdur. Aksi bir durum yaşandığında B2B markalarının marka sadakatleri ve müşteri memnuniyetleri zarar görebilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’den İngiltere’ye gönderim yapacak olan B2B firmalarının seçmiş oldukları kargo firmalarına ait kargo gönderim ücretleri de oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Türkiye’den İngiltere’ye kargo göndermek isteyen B2B firmalarının göz önünde bulundurmaları gereken unsurlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kargo firmalarına ait gönderim ücretleri,
 • Kargo firmalarının İngiltere’ye kargo ulaştırma süreleri,
 • Kargo firmaların sunmuş oldukları paketler,
 • Ek hizmetlerinin neler olduğu,
 • Güvenilir olup olmadıkları,
 • Sigorta, bildirim ve adrese teslim seçenekleridir.

Bu süreçte B2B markaların e-ihracatta ve ürün satışlarında karlılıklarını artırabilmeleri için kargo firmalarına ait gönderim ücretlerine oldukça önem vererek hareket etmeleri gerekmektedir. ayrıca müşteri memnuniyetlerinin zarar görmemesi için de B2B markaların sigorta ve kargo sürelerine özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. bu nenle seçecekleri kargo firmaları konusunda titizlikle davranmaları oldukça önemli unsurlardan biridir.

Çalışılacak olan kargo ve lojistik firmaları doğru tercih edildiğinde müşteri memnuniyeti artacağından bu durum satışlara da yansıyacaktır. Bu nedenle B2B firmalarının kargo ve lojistik firması seçimlerine oldukça önem vermeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin Polonya’da Şirket Nasıl Kurulabilir?

Türkiye’den İngiltere’ye Mikro İhracat ile Kargo Gönderimi Yapılması

Türkiye’den İngiltere’ye satış yapmakta olan B2B işletmelerinin tercih edebilecek oldukları satış yöntemleri arasında mikro ihracat ta yer almaktadır. B2B işletmeler 30 kilograma ve 15 bin Euro’ya kadar olan hizmetlerini ve ürünlerini Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi ile mikro ihracat kapsamında İngiltere’ye kargo ile gönderebilmektedir. İngiltere’ye mikro ihracat ile satış yapmakta olan işletmeler KDV’siz olarak fatura kesebilmekte veya KDV’li olarak kesmiş oldukları faturadan KDV iadesi alabilmektedirler.

Hangi Firmalar Türkiye’den İngiltere’ye Kargo Gönderimi Yapmaktadır?

Türkiye’den İngiltere’ye kargo göndermeyi isteyen B2B işletmelerin yanıtını aradığı bir başka soru da hangi firmalar ile İngiltere’ye kargo gönderilebildiği sorusudur. İşletmelerin İngiltere’ye kargo göndermek için tercih edebilecek olduğu pek çok kargo firması bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı;

 • UPS,
 • PTT Kargo,
 • DHL,
 • MNG Kargo,
 • Yurtiçi Kargo,
 • Aras Kargo olarak bilinmektedir.