B2B E-ticarette Müşteri Teşekkür Kartları Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
B2B E-Ticarette Etkileyici Biçimde Müşteri Teşekkür Kartı Hazırlanılması
23 Aralık 2022
B2B Alanında Storytelling Yöntemiyle Satışlar Nasıl Artırılabilir?
27 Aralık 2022

B2B Alanında E-ihracat Çözümleri Nelerdir?

E-ihracat, e-ticaret firmalarının hizmet veya ürünlerini yurtdışına satarak yaptığı ticaret faaliyetidir. Genel olarak firmalar mikro ihracat kurallarının doğrultusunda e-ticaret yaparak hizmet ve ürünlerinin satışını gerçekleştirmektedir.

B2B alanında e-ihracat faaliyeti yapabilmek için B2B markaların dikkat etmesi gereken bazı e-ihracat süreçleri yer almaktadır. Ayrıca B2B markaların bu alanda başarılı olabilmeleri için e-ihracatın çözüm yöntemlerinden de yararlanmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

B2B Alanında E-ihracat Nasıl Yapılabilir?

B2B alanında e-ihracat, genel olarak iki değişik satış alanı üzerinden yapılmaktadır. E-ticaret pazaryerleri ve e-ihracat siteleri yurtdışına satış yapmak isteyen B2B işletmelerin kullanabilecekleri alanlardır.

E-ihracat Sitesi: Yurtdışına ürünlerini satmak isteyen markaların kaynak kodlu yazdırma, e-ihracat sitesi yazdırma ya da e-ihracat alt yapıları yöntemlerinden yararlanarak kendilerine ait özel olarak açtıkları çevrimiçi mağaza ile gerçekleştirdikleri satış yöntemi türüdür.

E-ticaret Pazaryerleri: Yurtdışında yaşamakta olan B2B alıcılar ile B2B satıcıları birleştirmeyi amaçlayan alanlara verilen addır. Genel olarak belirli bir komisyon oranıyla çalışmakta olan alanlardır. En fazla bilinen B2B e-ihracat siteleri ise Amazon, Alibaba ve Ebay’dır.

E-ihracat yapmayı düşünen B2B işletmeler genellikle kendilerine özel B2B e-ihracat sitesi açarak bu alan üzerinden satış işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu şekilde satış yapmayı tercih eden markalar komisyon ödemeden daha karlı ticaret yapmaktadır.

B2B Alanında E-ihracat İçin Şirket Kurmak

B2B alanında e-ihracat yapabilmek için şirket kurmak, kişilerin gerçekleştirmesi gereken adımların en başında yer almaktadır. Yurtiçi ve yurtdışına yapılacak olan satışlar sonrasında B2B markaların fatura düzenleyerek devlete belirli oranlarda vergi ödemeleri gerekmektedir. Bu sebeple B2B e-ihracat markalarının;

 • Şahıs şirketi,
 • Limited şirketi,
 • Anonim şirketi

Türündeki şirketlerden birini tercih ederek şirket kuruluşlarını gerçekleştirdikten sonra işletme faaliyetlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Eğer vergi mükellefi olmak ve e-ihracat yapmak isteniyorsa bir şirket kuruluşu gerçekleştirerek yurtdışına satış yapılabilmektedir.

B2B Alanında E-ihracatta Satılabilecek Ürünleri Bulmak

B2B alanında e-ihracatta işletmelerin gelirlerini etkilemekte olan en büyük unsurlardan biri B2B e-ihracatta satılabilecek olan ürünleri bulabilmektedir. Bu sebeple pek çok B2B firma e-ihracata başlamadan ilk olarak e-ihracatta neler satılabilir sorusunun cevabını aramaktadır. Genel olarak B2B e-ihracat firmaları ihracat eğilimlerini ve e-ihracatta satılabilecek olan ürünlerin tavsiyelerinin analizlerini yaparak yurtdışına satabilecekleri ürünlere karar vermektedir.

 • Kadın ve erkek giyim üzerine hazır tekstil ürünleri,
 • Bebek ve anne ürünleri,
 • Kırtasiye ve ofis ürünleri,
 • Ev dekorasyon ürünleri,
 • Telefon aksesuar ürünleri,

B2B e-ihracat alanında en fazla satılmakta olan ürünlerden bazılarıdır. Genel olarak B2B  e-ihracatta neler satılabilir sorusunun cevabını ramakta olan kişiler en çok talep gören bu ürünleri tercih ederek satışlarını yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

B2B Alanında E-ihracat Sitesi Kurmak

E-ihracat yapmayı düşünen B2B işletmelerinin satılacak ürünleri bulduktan sonra hizmet ve ürünlerini sergileyebilecekleri e-ihracat sitelerini kurmaları gerekmektedir. Genel olarak B2B e-ihracat markaları,  e-ihracat sitelerini kurma aşamasında üç değişik site kurulumu yönteminden faydalanarak site kurma işlemini gerçekleştirmektedir.

 • E-ihracat sitesi yazdırma yöntemi,
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar yöntemi,
 • E-ihracat alt yapıları yöntemi

Bu yöntemler B2B e-ihracat sitesi kurarken kullanılmakta olan yöntemlerdir. Genel olarak B2B e-ihracat sitesi kurmak isteyen kişiler hızlı bir şekilde satışa başlayabilmek ve maliyetlerini azaltmak için e-ihracat paketlerini tercih ederek site kurmaktadır. E-ihracat paketlerinin içinde dijital pazarlama özellikleri, ürün yönetimi, kargo gibi pek çok e-ihracat sürçlerinin yönetebilineceği çözümler yer almaktadır. B2B markalar böylece e-ihracata kolay şekilde başlarken e-ihracatta başarılı adımlar da atmaktadır.

B2B Alanında E-ihracat Sitesi Tasarlamak

B2B alanında e-ihracat yapabilmenin diğer bir önemli unsuru da e-ihracat sitesinin tasarımıdır. B2B markaların hedef kitlelerinde yer alan diğer işletmelere güven verebilmeleri e-ihracat sitelerinin profesyonelce hazırlanmış olan tasarımına bağlıdır. Site tasarımı B2B markalara ait yurtdışı ürün satışlarını artırmalarına fayda sağlamaktadır. Bir B2B e-ihracat sitesi tasarımı yapılırken kurumsal kimlik özellikle önem verilmesi gereken unsurlardandır.