B2B E-ticarette Hedef Pazar Ne Demektir?
19 Aralık 2022
Dikkatleri B2B E-ticaret Sitelerine Çekebilecek 10 Tasarım Eğilimi
21 Aralık 2022

B2B Alanında Dijital Pazarlama Nedir ve Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ticari faaliyet yürütmekte olan B2B işletmelerin hedef kitlelerinde bulunmakta olan işletmelere ulaşabilmek için mobil platformlarda, sosyal medya platformlarında ve internet üzerinden yapmakta olduğu tanıtım ve reklam çalışmalarına dijital pazarlama adı verilmektedir. Genel olarak B2B markalar; satışlarını artırmak, marka bilinirliklerini artırmak, ziyaretçi çekebilmek ve hedef kitlesine ulaşabilmek için dijital pazarlama çalışmalarını tercih etmektedir.

İşlerini büyütebilmek ve amaçlarına ulaşabilmek isteyen B2B işletmeler dijital pazarlama çalışmaları ile bazı pazarlama yöntemleri kullanmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları;

 • Arama Motorları Reklamcılığı / Google Ads
 • Arama Motorları Optimizasyonu / SEO
 • Sosyal Medya Pazarlamaları
 • E-mail Marketing
 • İnfluencer Marketing
 • Affiliate Marketing
 • İçerik Pazarlamaları

Markalar tarafından en fazla tercih edilen pazarlama yöntemleri olarak bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

Arama Motorları Reklamcılığı / Google Ads

Arama motoru reklamcılığı, bilinmekte olan diğer adıyla Google Ads,  daha çok satış yapabilmek, ziyaretçi çekebilmek ve marka bilinirliğini artırmak isteyen B2B işletmelerin arama motorlarında internet sitesi görünürlüklerini ücretli reklamlar sayesinde artırdığı dijital pazarlama yöntemlerinden biridir.

Günümüz şartlarında pek çok B2B işletme arama motoru reklamcılığına dair çalışmalar yaparlarken Google Ads üzerinden reklam vermeyi tercih etmektedir.  İnternet üzerinden hizmet ya da ürün almak isteyen işletmelerinde neredeyse %99’u aramalarını Google ile gerçekleştirmektedirler. Bu durum da, Google Ads reklamları vermekte olan B2B işletmelerin hedef kitlelerinde bulunan işletmelere daha basit bir şekilde ulaşabilmelerine yardımcı olmaktadır.

Tıklama başı maliyet ile B2B işletmelerin reklam verebilecek olduğu bazı Google Ads türleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Remarketing Reklamları
 • Arama Ağı Reklamları
 • Alışveriş Reklamları
 • Uygulama reklamları
 • Görüntülü Reklamlar

Arama Motorları Optimizasyonu / SEO

Arama Motorları Optimizasyonu veya bilinen bir diğer adı ile SEO, B2B işletmelerin web sitelerini ücretli olmayan aramalarla arama motorlarında en iyi sıralanabilecek şekilde optimize etme işlemine veya indekslemesine yardımcı olacak şekilde optimizasyon çalışmaları yapmasına verilmekte olan addır.

Pek çok B2B marka hem maliyetleri azalttığı hem de kalıcı bir değer yaratabildiği için dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan SEO çalışmalarına değer vermektedirler.

Sosyal Medya Pazarlamaları

Dijital pazarlama yapmak isteyen B2B işletmelerin dikkate aldığı bir diğer dijital pazarlama yöntemi sosyal medya pazarlamaları olarak bilinmektedir.

Sosyal medya pazarlamaları B2B işletmelerin kampanya tanıtımları yapmak, ziyaretçi çekebilmek, hedef kitlesine ulaşabilmek, marka bilinirliğini artırabilmek gibi amaçlarla Linkedin, Youtube, Instagram, Twitter, Facebook tarzı sosyal medya platformlarında reklam çalışmaları yapmasına ve iletişim yürütmesine verilmekte olan addır.

Sosyal medya pazarlaması yapmak isteyecek olan B2B işletmelerin önem vermeleri gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Rakip Analizleri,
 • Hedef Kitle Seçimleri,
 • Gönderi Görselleri,
 • Paylaşım saat ve günleri,
 • Hashtagler,
 • Gönderi Metinleri,

E-mail Marketing

E-mail marketing, kampanya, ürün ve hizmet tanıtımı yapmak istemekte olan B2B e-ticaret markalarının bu konularla alakalı tanıtımları yaparlarken e-posta aracılığıyla pazarlama çalışmaları yapılmasına verilen addır. Bu yöntem daha çok ticari faaliyetler göstermekte olan B2B işletmeler tarafından daha çok tercih edilmekte olan bir dijital pazarlama yöntemidir.

İnfluencer Marketing

B2B markaların hedef kitlelerinde bulunmakta olan işletmelere daha kolay şekilde ulaşabilmek için Linkedin, Twıtter, Youtoube, İnstagram benzeri sosyal medya platformlarında takipçi sayısı yüksek olan hesaplarla yapmış olduğu çalışmalara Influencer Marketing denilmektedir. B2B işletmeler bu çalışmalar sayesinde marka bilinirliliklerini artırmakta, takipçi kazanabilmekte, ziyaretçi çekebilmekte, dönüşüm oranlarını artırabilmekte ve satış yapabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Affiliate Marketing

B2B markaların Türkçeye çevrildiğinde anlamı satış ortaklığı olan Affiliate Marketing , genel olarak B2B e-ticarette faaliyet göstermekte olan markaların tercih etmekte olduğu bir dijital pazarlama yöntemi olarak bilinmektedir.

İçerik Pazarlaması

B2B markaların hedef kitlelerinde bulunulan işletmelere ulaşabilmek için içerik üretimleri yaptığı bu içerikleri de genel olarak sosyal medya veya blog platformları üzerinden dağıttığı marketing yöntemine içerik pazarlaması denilmektedir.