B2B Alanında Shopier Komisyon Oranları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
B2B Alanında Shopier Komisyon Oranları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
3 Mart 2023
B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır
B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?
6 Mart 2023

B2B Alanında Cdiscount’ta Satış Nasıl Yapılmaktadır?

B2B Alanında Cdiscount’ta Satış Nasıl Yapılmaktadır?

İnternet üzerinden hizmet veya ürün satmak isteyen kişilerin kullanabilecek oldukları bazı alanlar yer almaktadır. Genel olarak B2B işletmeler satış yapmak istedikleri yöntemlere ve alanlara yönelirlerken getiriler doğrultusunda hareket etmektedir.  Bu sebeple son zamanlarda pek çok işletmenin B2B e-ticaretle birlikte B2B e-ihracata da yöneldiği bilinmektedir. B2B e-ihracat yapmak isteyen markalar çoğunlukla e-ihracat pazaryerleri ve siteleri üzerinden satış yapmayı uygun görmektedir.

B2B markaların genel olarak B2B e-ihracat pazaryerlerinden eBay, Aliexpress, ETSY, Amazon gibi oldukça yaygın alanların yanı sıra son zamanlarda Cdiscount gibi alanlarda da satış yapmaya başlamış oldukları bilinmektedir.

B2B alanında Cdiscount da mağaza açılarak hizmet ve ürünlerin yurtdışına satılabileceği alanlar arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Tedarikçi XML Entegrasyonu Ne Anlama Gelmektedir?

B2B Alanında Cdiscount Ne Demektir?

Cdiscount, Herve Charle, Cristophe Charle ve Nicolas Charle tarafından 1998 senesinde kurulmuş olup, Fransa’da faaliyet göstermekte olan e-ticaret pazaryeri alanıdır. Cdiscount, merkezi Fransa’da olup, B2B markaların gıda ürünleri, elektronik ve elektrikli ürünler, ev aletleri gibi kategorilerde satış yapabilecekleri bir alandır.

E-ticaret istatistiklerine bakıldığında Cdiscount’un Fransa’nın en büyük ciro kazanmakta olan e-ticaret şirketi olduğu görülmektedir. Bu sebeple günümüzde de yurtdışına satış yapmayı istemekte olan pek çok B2B işletmenin bu alanda mağaza açmayı istediği bilinmektedir.

B2B Alanında Cdiscount’ta Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Cdiscount pazaryeri alanında satış yapmaya karar veren B2B markalar Cdiscount’ta satış yapmanın avantajlarından faydalanabilmek için bu pazaryeri alanını tercih etmektedir.

 • Cdiscount, Fransa’nın bilinen en büyük e-ticaret sitelerindendir. Bu sebeple sitenin marka bilinirliği oldukça fazladır.
 • Cdiscount, hem satıcıları hem de alıcıları koruyan bir alan olarak bilinmektedir. Bu sebeple de işletmeler Cdiscount üzerinden güvenli bir biçimde alışveriş yapabilmektedir.
 • Cdiscount’ta satış yapmakta olan B2B işletmeler hizmetlerini ve ürünlerini pek çok ülkeye satabilmektedir. Bu durum B2B markaların hedef kitlelerini genişletebilmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Cdiscount’ta satışı yapılacak pek çok ürün grubu yer almaktadır.
 • Lojistik ve operasyonel süreçlerin yönetimlerinde Cdiscount, satıcılara yardımcı olabilmektedir.
 • Cdiscount oldukça geniş ürün yelpazelerine sahip olan bir alandır.
 • Türkiye’den Fransa’ya ürün veya hizmet satışı yapmayı isteyen işletmeler Cdiscount ‘ta bir mağaza açılışı yaparak KDV’siz bir biçimde fatura kesmekte ve mikro ihracat yapmaktadır.
 • Cdiscount pazaryerinde satış yapan kullanıcılar B2B markalarını uluslararası boyuta kolaylıkla taşıyabilme imkânına sahiptir.
 • Cdiscount, pek çok pazaryeri alanına göre daha düşük komisyon oranlarıyla çalışılabilecek bir pazaryeri alanıdır.
 • Cdiscount bilinen bir pazaryeri alanı olduğundan bazı dönemlerde kampanyalar düzenlemekte ve bu kampanyalar ile satıcılarda ürünlerini kolaylıkla satabilmektedir.
 • Cdiscount’un düzenlediği kampanyalar ile B2B markaların görünürlükleri hızlı ve daha kolay artış göstermektedir.
 • Kampanya dönemlerine bağlı olarak B2B markaların ürün satışlarındaki oranlar artış göstermektedir.

Bunlar Cdiscount’ta ürün satışı yapmanın B2B markalara sağlayabilecek olduğu avantajlardan bazılarıdır. Bu avantajlardan yararlanmak isteyen B2B işletmeler Cdiscount’ta mağaza açarak ürün satışı yapmaya başlayabilmekte ve avantajlardan da yararlanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Tedarikçi XML Entegrasyonu Ne Anlama Gelmektedir?

B2B Alanında Cdiscount’ta Satış Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Cdiscount’ta satış yapmanın avantajları olduğu gibi bazı durumlarda bu alanın dezavantajlı durumlarının da olduğu bilinmektedir. Cdiscount’ta satış yapmanın bazı dezavantajları;

 • Cdiscount genel olarak en fazla Fransa’da kullanılmakta olan bir alan olduğundan B2B işletmeleri sahiplerinin Fransızca bilmeleri gerekmektedir.
 • Pek çok pazaryeri alanında olduğu gibi Cdiscount’ta da satış yapılabilmesi için komisyon ödenmesi gerekmektedir.
 • Cdiscount pazaryeri alanı olduğundan bu alanda satış yapacak B2B markaların marka bilinirliği yaratabilmeleri zordur.
 • Bu alanda rekabet oldukça fazla olduğundan B2B işletmelerin oldukça iyi stratejiler geliştirebilmesi gerekmektedir. Aksi durumda B2B e-ticaret alanındaki başarılar olumsuz etkilenebilmektedir.
 • Cdiscount’ta mağaza puanı artırmak için operasyonel süreçlere önem verilmesi gerekmektedir.

Cdiscount’ta satış yapma gibi bir durumda karşılaşılabilecek olan dezavantajlı durumlardan bazıları bunlardır.