Türkiye’den Kuveyt’e Kargo Gönderme Fiyatları Nasıldır
B2B Alanında Türkiye’den Kuveyt’e Kargo Gönderimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
2 Şubat 2023
B2B Alanında Paytr ve Komisyon Oranları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
B2B Alanında Paytr ve Komisyon Oranları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
4 Şubat 2023

B2B Alanında Brand Lift ile Video Reklam Başarıları Nasıl Ölçülür?

brand lift

Reklamlar, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını etkileyen, algılarını yönlendirebilen ve geçmişten günümüze kadar gelmiş olan pazarlama araçlarındandır. B2B Alanında da Brand Lift, reklamların tüketicilerin davranış ve algılarını nasıl değiştirerek şekillendirdiğini ölçümleyebilmenin bir yoludur.

Brand Lift Ne Demektir?

Brand Lift, reklamların tüketicilerin algılarını ve davranışlarını ne şekilde değiştirerek şekillendirebildiğinin ölçümlenmesidir. Reklam aracılığı ile tüketiciler ile B2B markaları etkileşime girmektedir. Bu etkileşim gerçekleştikten sonra  B2B markada oluşan etkiler ölçümlenmektedir. Ayrıca tüketicilerin B2B markası ile nasıl etkileşime girdikleri de ölçümlenmektedir.B2B markasının tüketici etkileşimlerinde artış göstererek markanın dijital bir kampanya başlatmasından sonra yaşamış olduğu olumlu sonuçları özetlemektedir.

Brand Lift, kitle anketleri ile yürütülmekte olan bir araştırma olarak bilinmektedir. Brand Lift survey şeklinde Facebook ve YouTube’da reklam verenler tarafından bilinmektedir. Mesela, bu çalışma ile reklamların hatırlanıp hatırlanmadığının bilinmesine ve satın almadaki isteklerin ölçülebilmesine yardımcı olabilmek amacıyla YouTube’da sorular görüntülenebilmektedir.

Brand Lift ilk adım denildiğinde reklamların B2B marka ile alakalı algı üzerindeki etkilerini ölçmekte olan ücretsiz bir araç olarak bilinmektedir. Brand Lift, üzerinde düşünme, marka bilinirliği ve reklam hatırlanabilinirliği gibi metrikler ile kampanyaların pazarlama hedeflerine daha uygun bir hale getirilmesini sağlayabilmektedir. Brand Lift’in büyük örnek boyutu ve test yöntemleri;  diğer işletmelerin B2B markayla ya da ürünler ile alakalı düşüncelerinin kampanyalardan nasıl etkilenmekte oldukları konusunda ayrıntılı olarak analizler sağlayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Brand Lift Nasıl Ölçülmektedir?

Brand Lift, bir B2B markasının ulaşılması zor ölçümleriyle alakalı doğrudan tüketici geri bildirimleri alabilmek amacıyla anketleri kullanarak ve organik arama trafiğini analiz ederek Brand Lift’i ölçmektedir. Tüketici geri bildirimleri, doğrudan bir B2B markayla ve markanın hizmetleri ve ürünleri hakkında satın alma niyetini ve kamuoyu algısını göstermekte olan ölçümlere yansımaktadır. Arama trafiği bir reklama maruz kaldıktan sonra ve aynı zamanda karşılaşmadan kaç tüketicinin marka ile alakalı anahtar kelimeleri aradığını göstermeye yardımcı olmaktadır. Web analitiği gibi nicel olan verilerle B2B marka bilinirliği gibi yumuşak ölçümler arasında Brand Lift hesaplanmaktadır.

B2B Alanında Brand Lift Nasıl Çalışmaktadır?

Brand Lift ölçüm aracı olarak bilinmekte olup, birincil örneğini Google Tüketici Anketleri oluşturmaktadır. Herhangi bir B2B marka YouTube’da kampanya videoları yayınladığında, Google tüketici anketleri de izleyicilere tek soruluk, hızlı anketler sunup B2B markasının yükselişini ölçme konusunda yardımcı olabilmektedir.

Google tüketici anketleri, görüntülemek isteyecekleri içeriklere geçmeden önce tüketicilerden anketleri tamamlamalarını istemekte olan çeşitli sitelere Brand Lift anketlerini yerleştirebilmek amacıyla Google’ın ağından yararlanabilmektedir. Anketler, seçilmiş olan bir hedef kitleye sunulmakta olup sonuçlar, kullanımları kolay olan bir alanda reklam veren için toplanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Amazon Satış Rehberi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Brand Lift Yöntemleri Nelerdir?

Brand Lift’in test yöntemleri ile geniş örnek çapı, kampanyaların B2B markayla ya da ürünlerle alakalı hissetmiş oldukları üzerindeki etkisiyle alakalı ayrıntılı şekilde analizler sunabilmektedir. Hedef kitlesini, coğrafi alan ya da benzer şekillerde davranmakta olan iki demografi gibi gruplara ayırmak gerekmektedir. Her bir tanesi tüketicilerin niyetini ve ilgisini göstermekte olan bir bulmacanın değişik parçalarını taşıyan birkaç tane ölçüm, marka algısını güçlendirebilmekte yardımcı olmaktadır. Bazı geleneksel ölçümler içermekte olup bunlarla sınırlı değildir. Brand Lift’in özelliklerden bazıları;

Marka Farkındalığı: Tüketicilerin B2B markayı ne kadar tanıdığı ile ilgilenmektedir.

Değerlendirme: Bir tüketici, B2B markayı tanıdıktan sonra değerlendirme aşamasına geçmektedir. Bu, tüketicinin markanın hizmetlerini ya da ürünlerini değerlendirmekte olduğu ve markayla daha fazla işlem yapma fikrini düşündüğü veya bir satın alma işlemini düşündüğü zaman olarak değerlendirilmektedir.

Reklam Hatırlanması: Tüketiciler reklamlara maruz kaldıktan sonra reklamları ne kadar hatırlıyor? Tüketicilerin reklamlara maruz kalma sıklıkları, reklam biçimleri ve hedefleme ilgi düzeyleriyle alakadar olmaktadır.

Ses Payı: Rakiplere kıyasla B2B markanın ne kadar medya alanı kaplamakta olduğuyla; konumunu ve marka görünürlüğünü göstermektedir.

En Çok Arananlar: Google ve benzeri arama motorlarında en çok aranmakta olan terimlerle ilgilenmektedir.

Yükselen Aramalar: Son zamanlarda artış gösteren sıklıkla aranmakta olan terimlerle ilgilenmektedir.