B2B’de Daralmadan Kurtulmanın Etkili Yolları
24 Eylül 2020
Pazarlamada B2B’nin Yeri Ve Önemi
25 Eylül 2020

B2B Alanında Bilinmesi Gereken Yeni Gelişmeler

B2B Alanında Bilinmesi Gereken Yeni Gelişmeler

B2B sistemi Türkiye’de her geçen gün etki alanını genişletiyor. Firma ve şirketler eskisinden daha fazla bu alana yöneliyor. Bu alanda başarıyı yakalayan firmalar kuşkusuz büyük karlar elde ediyor. Ancak başarılı olabilmek için gelişmelerin takip edilmesi gerekiyor. Bizler de yeni gelişmeleri sizlerle paylaşarak biraz da olsa katkı sağlamak istedik. Yeni gelişmelerin olmasında kuşkusuz pandemi sürecinin etkisi büyük. Çünkü bu süreç her alanda yenilikler yapılmasını gerektiriyor.

Pandemi sürecinde insanların internet üzerinden daha fazla alışverişe yöneldiklerini görüyoruz. Durum böyle olunca B2B alanında hizmet veren firmalar da internet üzerinden sipariş oluşturulması için gerekli çalışmaları yapmak zorunda. Bu dönem biraz daha çalışmaların internet odaklı olmasını zorunlu kılıyor.

Web Sitenizi Güncelleyin

Pandemi sürecinden sonuna kadar faydalanabilmek için B2B yazılımı sayesinde kullanıcıların rahatça dolaşabileceği bir web site inşa etmeniz gerekiyor. Bu konuda web site uzmanlarından destek de alabilirsiniz. Sitenizin içerisinde müşteriler hızla dolaşabilmek ve aradıklarını bulabilmek ister. Bunun içinde sitenizin açılma hızının arttırılması çok önemlidir. Ayrıca sitenin kolay kullanılabilmesi için sipariş ver butonu gibi önemli bilgilerin ilgi çekici bir renkte ve desende olması gerekiyor. Müşterilerin güvenli bir şekilde sitenizden alışveriş yapabileceklerini bildiren yazılar yayımlayarak sitenizi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca ödeme kolaylığı ve güvenliği de müşterileriniz için çok önemlidir. Bunun için de çeşitli ödeme seçenekleri oluşturarak müşterilerin gönlünü fethedebilirsiniz. B2B’de toplu alışverişler yapıldığından kredi kartı seçeneği mutlaka bulunmalıdır.

Ürünlerinizin Nasıl Gönderildiğini Gösterin

Müşterilerin pandemi döneminde çok hassas olduğunu unutmayın. Bu yüzden ürünlerin dezenfekte edilmesi ve güzel bir şekilde ambalajlanması gerekiyor. Bu sürecin de bir video ile desteklenmesi büyük fayda sağlayacaktır. Videolar ve blog yazıları sayesinde müşterilerinizin güvenini kazanarak kazanç oranınızı arttırabilirsiniz. Pandemi sürecinin en önemli adımı ürünlerin dezenfekte edilmesidir. Bu konuda ne kadar titiz olduğunuzu onlara gösterin ve müşterilerden gelen önerilere de açık olun. Ayrıca ürünlerin nasıl size ulaştığı hakkında da müşterilerinize bilgi vermeniz gerekir. Bu süreçte müşterilerin güvenini kazanabilmenizi sağlayacaktır.

Rakiplerinizin Süreci Nasıl Değerlendirdiğine Dikkat Edin

Pandemi süreci ilk defa yaşandığı için sektörde birçok farklılık meydana gelebilir. Bu konuda araştırmayı elden bırakmamanız gerekir. Çağa ayak uydurabilmek için sürekli olarak rakip firmaların neler yaptığını gözlemlemeniz gerekir. Rakiplerinizin neler yaptığı, bu süreci nasıl değerlendirdiği önemlidir. Bu durumda rakiplerinizi örnek alarak yeni fikirler üretebilirsiniz. Ancak rakiplerinizin aynısını yapmak çalmak olur ve bu bir suçtur. Bu yüzden sadece ilham alarak kendi özgün çalışmalarınızı hazırlamanız gerekmektedir.

Ne Kadar Kurumsal Olduğunuzu Gösterin

B2B’de en önemli adımlardan biri de kurumsallıktır. Müşteri firmalar kurumsallığı olmayan firmalarla asla ilgilenmez. Çünkü B2B’de iki tarafta firmadır ve bu alandaki eksiklikler çabuk fark edilir. Firmalar birbirlerini titizlikle inceler ve bir kusur bulduğunda hemen fark ederek satın almaktan vazgeçer. Müşterilerinizi ikna edebilmek için güçlü bir güven duygusu vermeniz gerekir. Bu da ancak kurumsal kimliğin güçlendirilmesi ile gerçekleştirilir. Kurumsal kimliğin güçlendirilmesi için de bazı çalışmaların yapılması gerekmektedir. Özellikle logo ve slogan çalışmalarıyla diğer firmalardan farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Ayrıca müşterilerin ihtiyaçlarına anında cevap vererek ne kadar ilgili bir firma olduğunuzu da ortaya koyabilirsiniz.

İyi bir Ekip Kurun

Pandemi sürecinin atlatılması için iyi bir ekibe büyük ihtiyaç vardır. Ekip birbirini destekler ve negatif durumları olumluya çevirmek için mücadele eder. Ekibinizin her duruma karşı alması gereken tutum için mutlaka eğitim alması gerekir. Bu durumda onlara ihtiyaçları olan eğitimi sunabilirsiniz. Seminerler vererek nasıl davranmaları gerektiğini ekibinize anlatın. Ekibiniz arasında bir kopukluk yaşanıyorsa bu direkt olarak satışlarınıza yansımaktadır. Çalışanlarınız sizin yönetmenizle şekil alır. Onları ihmal etmeyerek sürekli olarak bilgilendirmeniz gerekir. Ekibinizi oluştururken bu alanda tecrübeli kişilerden faydalanmak çok önemlidir. Tecrübeli kişileri mutlaka bulun.