B2B Alanında Bütçe Planı Nasıl Yapılır?
30 Mart 2022
B2B’de Muhasebe İşlemleri Nasıl Yapılır?
1 Nisan 2022

B2B Alanında Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

B2B Alanında Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

Son zamanlarda e-ticaret büyük hızla kabul görmeye başlamış olan bir iş yapma biçimi olmuştur. Birçok firma müşterilerine hizmet ve ürünlerini, doğrudan olacak şekilde internetten sunmayı tercih etmektedir. E-ticaret alanı sadece işletmeden müşteriye satışlar ile sınırlı olmamaktadır. E-ticaret alanında B2B, diğer adı ile işletmeden işletmeye e-ticaret de yapılabilmektedir. E-ticarette B2B,  oldukça büyük bir potansiyele sahip ticaret yöntemi olarak bilinmektedir. B2B ile ilgili bilinmesi gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır.

B2B’de B2C Etkisi

B2B e-ticarette odakta bulunan müşterilerin kendisidir. Aynı durum B2C e-ticaret için de geçerli bir durum olarak bilinmektedir. B2B’de satın alma kararlarını vermekte olan şirket yetkilileri de birer B2C e-ticaret müşterisidir. Son zamanlarda hızla gelişmekte olan B2C e-ticaret, kullanıcıların e-ticaret sitelerinden belirli bir düzeyde kalite beklemelerine sebep olmuştur. Bu nedenle de B2B e-ticaret sitelerinin, aynen B2C siteleri kadar işlevsel ve şık olması gerekmektedir.

Rakiplerin E-ticarete Etkisi

İşletmelere satış yapmakta olan firmaların en büyük sorunları, son kullanıcıya satış yapmakta olan firmalardan daha az sayılara sahip olan bir pazara hitap etmeleridir. Şöyle ki ürünün kendisini satarak milyonlarca müşteriye ulaşılabilirken, satılacak ürünün üretim maddeleri satılarak çok daha az alıcıya ulaşılmaktadır. Bu sebeple B2B e-ticarete ne kadar erken başlanır ise o kadar az rekabetle karşılaşılmaktadır.

Ölçümlemenin Önemi

Satın alam potansiyelleri yüksek olsa bile, B2C siteleri ile kıyaslandığında müşteri sayılarının daha az olduğu bilindiğinden, B2B alanında e-ticaret sitelerini ziyaret eden her bir müşterinin değeri oldukça büyüktür. Bu nedenle e-ticaret ile ilgilenen işletmeler; müşterilerinin siteye ne zaman geldiğini, neler aradıklarını ve ne kadar vakit geçirdiklerini en iyi şekilde analiz ederek, ölçümlemeler yaparak hareket etmesi gerekmektedir.

İçeriğe Öncelik Verme

Sunulan ürünlerin uygun fiyatlı ve kaliteli olmasının yanında e-ticarette bunlardan daha önemli bir durum varsa o da,  e-ticarette satmakta olduğunuz ürünlerin nasıl sunulduğu konusudur. Bu sebeple B2B ticaret ile ilgilenenlerin ürünlerinin özelliklerini, detaylı bir şekilde ve özgün metinler ile aktarmaları gerekmektedir. Aynı zamanda ürünler ile ilgili kullanılmakta olan ürün fotoğraflarının kimsenin aklında soru bırakmayacak şekillerde ve kaliteli olması gerekmektedir.

Sosyal Medya Ağları

Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya ağlarının e-ticaret pazarlamaları için de vazgeçilmez kanallar olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda sosyal medya kullanılarak pazarlama yapılırken profesyonel bir ağ ve önemli bir site olan Linkedin’de unutulmamalıdır.  B2B için Twıtter, Facebook ve Instagram gibi sosyal ağlar oldukça faydalı olabilirken Linkedin’in B2B pazarlaması için daha uygun bir alan olduğu bilinmelidir.

Ürün ve Fiyatlandırma

B2B alanındaki pazarlama çalışmalarında ürünler aslında daha karmaşık bir haldedir. Çünkü bu alanda ürünler genellikle imalat alanında kullanılan ürünler olduğundan ürünlerin anlaşılması biraz profesyonellik gerektirmektedir. B2B pazaryerinde müşterilerin tekniklerine ve teknolojilerine dayalı iş yapılmaktadır. B2B alanında ürünlerin rafta duruşları ve ambalajları daha az önem taşımaktadır. Çünkü bu alanda ambalaj, ürünlerin taşıma güvenliğini sağlamada kullanılmaktadır.

Ürünlerin fiyatlandırılması konusuyla ilgili olarak, B2B için fiyatlandırma en önemli konular arasında yer almaktadır. Çünkü B2B alanında hesabını iyi bilen satın alımcılar, fiyat temelli düşünmektedir. Ürünün kaç lira olduğu önemli olduğu kadar, iş görme durumu ve toplamda elde edeceği değere bakmaktadır.

B2B Alanında Pazarlama Riski

B2B alanında pazarlar,  tahsilât riskleri taşımaktadır. Bu alanda ilişkiler uzun süreli olduğundan, cari çalışma belli bir zaman sonrasında gereklilik halini aldığından müşterileri finanse etmek gerekmektedir. Çünkü hiçbir mağaza müşterilerin finans yükünü üstlenmek istememektedir.

B2B alanında pazarlamacılar tarafından bilinen unsurlar yer almaktadır. Bu unsurlardan bazıları:

  • Sıkı müşteri politikalarına bağlı olan müşteri eğilimleri,
  • Doğru yöntemlerle yapılmış ürün ve fiyat karmaları,
  • Riskin en iyi şekilde tartılabildiği temkinli satış yaklaşımları geliştirebilme,

Bu detayların tümü B2B alanında e-ticaret ile uğraşmak isteyenlerin bilmeleri gereken önemli detaylardan bazılarıdır.