B2B’de Güçlü Olabilmek İçin En Önemli 5 Adım
21 Eylül 2020
B2B Video Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler
22 Eylül 2020

B2B Alanında Başarıya Ulaşmış Önemli Firmalar

B2B Alanında Başarıya Ulaşmış Önemli Firmalar

Çok yaygın bir pazarlama stili haline gelen B2B’de, firmadan firmaya ürün satışları gerçekleşir. B2C’de son kullanıcıya ulaşma çabası bulunurken B2B Sisteminde firmaya satış yapmak amaçtır. Firmadan firmaya toplu satışlar sayesinde büyük karlar elde edilir. Yani B2C’ye oranla yüksek gelirler elde edebilmek mümkündür.

B2B’nin en fazla örneği Çin’de yer almaktadır. Ancak her geçen gün ülkemizde de yayılmaya devam etmektedir. Birçok şirket artık B2B pazarlamayı biliyor ve kendilerine uygun stratejiler geliştiriyor. Bu alanda ilerleyebilmenin en önemi yollarından biri gelişen teknolojiye ayak uydurarak stratejiler geliştirmek. Güncel kalamayan şirketler bir süre sonra ne kadar geride kaldıklarını fark edeceklerdir. B2B’de bir web sitenizin bulunması çok önemlidir. Bu web siteye üye olan müşteri firmalara özel indirim ve kampanyalar yaparak satışlarınıza teşvik edebilirsiniz. Web sitenizin son derece profesyonel hazırlanmış olması gerekmektedir. Bunun için profesyonel bir yardım almanız gerekir.

Siteniz ilk görünüm olarak müşterilerinize gerekli güveni sağlamalıdır. Bu sayede ürünlerinizi firmalara veya şirketlere hızlı bir şekilde satarak büyük karlar elde edebilirsiniz. B2B’nin en güzel yanlarından biri de depolarda ürün kalmasına gerek bırakmamasıdır. Bu sistemde şirketler birbirleriyle iletişim halinde olarak alışverişlerini gerçekleştirdikleri için ikinci bir depo alanına gerek kalmayacaktır. Son derece karlı bir sistem olduğunu söylemek mümkündür. Oturduğunuz yerden kolayca para kazanabilmek B2B sayesinde çok daha kolay olacaktır. Peki Türkiye’de B2B örnekleri yok mu? Tabi ki Türkiye’de de birçok başarılı örnek karşımıza çıkıyor. Gelin bunlara beraber bakalım.

Türkiye’den B2B Pazarlama İle Çalışan Örnekler

Ülkemizde birçok şirket ve firmada yavaş yavaş B2B alanına yönelmiş durumda. Yine de yurt dışındaki birçok ülkenin bu alanda gerisinde kalıyoruz. Bu yüzden bu alanla ilgili bilgilerimizi arttırmamız ve kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Ülkemiz bu alandaki yönelime ağırlık verirse kısa sürede milyonlarca dolar gelir kazanabilir. Bu pazarlama stili yurt dışındaki bir şirkete de olabilir. Ülkemizde B2B pazarlama sayesinde ismini duyurmuş pek çok şirket var. İşte onlardan bazıları şöyle:

 • Tekzen
 • Migros
 • Geneloto
 • Mobiltel
 • Adaoto
 • KVK
 • Merveoptik

Bu isimlerden en az iki tanesini mutlaka hayatımızın bir anında duymuşuzdur. Bu firmaların markalaşmasında kuşkusuz büyük bir çaba da var. B2B alanındaki bu başarılı firmaları kendinize örnek alabilirsiniz. B2B alanında ilerleyebilmek için sizlere birkaç önemli strateji de sunduk.

B2B Pazarlama Stratejileriyle Kısa Sürede Gelişin

Firmalarla alım-satım yapmak tüketiciyle yapmaktan farklıdır ve belli konulara ağırlık vermek gerekir. Dil olarak B2B’de pazarlama dilinin çok güçlü olması gerekir. Doğru stratejileri uygularsanız başarıya kısa sürede ulaşabilirsiniz. Aşağıda önem vermeniz gereken B2B aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamaları doğru ilerletirseniz başarıya ulaşabilirsiniz.

 1. SEO
 2. İçerik Pazarlama Çalışmaları
 3. E-mail hazırlanması
 4. Pazarlama Otomasyonu
 5. Sosyal Medya ile Uyum
 6. Mobil Uyumluluk

Dünyadaki B2B firmalarına bakıldığında bu üstte saydığımız kurallara çok dikkat eden ve internette yer edinmeyi bilen firmalardır. Bu yüzden B2B yazılımı sayesinde kısa sürede birçok gelir elde edebilirler. Elbette ki başlarda bir takım sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ancak araştırdıkça öğrendikçe bu alandaki profesyonelliğini de arttırabilirsiniz. Kısa sürede birçok müşteriye aynı anda ulaşarak ürünlerinizi hızlı bir şekilde satabilirsiniz.

Markalaşma yolunuzda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri olan SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Bu SEO kurallarına uyarak yazı ve içeriklerinizi ayarlarsanız Google üzerinde kısa sürede popülerliği yakalayabilirsiniz. Uzun yazılar, önemli yazılar sizi bir adım öteye taşıyacaktır. Özellikle müşteri ihtiyaçlarına yönelerek yazılarınızı detaylandırırsanız yazılarınız daha kısa sürede ilgi görecektir. Bu pazarlama aşamaları zaman zaman yenilenmekte, güncellenmektedir. Bunun için sürekli olarak gündemi takip etmek ve kendini yenilemek gerekmektedir. Özellikle pandemi sürecinde yaşananlar ürünlerin dezenfekte edilmesi konusunda bir hassasiyet yaratmıştır. Sizler de bu konuya dikkat eden içerikler oluşturabilirsiniz.