B2B Alanında İade Yönetimi Ne Şekilde Yapılmalıdır?
10 Eylül 2022
B2B Alanında Ses Getiren Stratejiler
13 Eylül 2022

B2B Alanında Başarılı Olmak İsteyenlerin İzleyebileceği Adımlar

B2B Alanında Başarılı Olmak İsteyenlerin İzleyebileceği Adımlar

Her geçen gün internet üzerinden satış yapan işletmelerin sayıları artış göstermektedir. İşletmelerin B2B ticaret yaparak para kazanmayı tercih etmeleri internette satılmakta olan ürünlerin de sayısını artırmıştır. B2B ticaret alanına yeni adım atan kişilerin rakipleri karşısında satışlarını artırabilmeleri için bazı unsurları göz önünde bulundurmaları ve B2B ticaret alanında başarılı olabilmeleri için çok sıkı çalışmaları gerekmektedir.  B2B ticarette başarılı olmak isteyenlerin izleyebileceği bazı adımlar bulunmaktadır.

Domain Seçerken Dikkatli Olunması

B2B alanında e-ticarette başarılı olmak isteyenlerin izleyebilecekleri adımlar içerisinde ilk sıralarda domain seçimleri yer almaktadır. Domain, internetten satış yapılacak B2B e-ticaret sitesinin adıdır. Yani mağazanın internetteki tek adresi domaindir. Bu nedenle internet üzerinden mağaza açmayı isteyen işletmelerin dikkat etmeleri gereken en önemli unsur domain seçimleri olmalıdır. Eğer B2B ticarete yeni başlanıyorsa domain seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar yer almaktadır. Bu noktalardan bazıları;

İlginizi Çekebilir: B2B ile Yurtdışına Satış Yapabilme Rehberi
  • Alan adının sektör ile uyum göstermesi,
  • Seçilen domainin yani ismin akılda kalıcı olmasına özen gösterilmesi,
  • Taklit site oluşumlarını engelleyebilecek domain seçimleri yapılabilmesi,
  • Rakiplerin alan adlarının analizinin yapılması,
  • Alan adının SEO konusunda yararlı olabilmesi,

Domain seçimi yapılırken bu noktalara dikkat edildiğinde B2B ticaret sitesi oldukça akılda kalabilecek özelliklere sahip olabileceğinden müşterilerin hatırlamalarını da kolaylaştıracaktır. Bu satışların artış göstermesin yardımcı olacaktır.

SSL Sertifikaları

B2B ticaret sitelerinde başarılı olabilmek isteyenlerin izleyeceği adımlardan biri de SSL sertifikalarıdır. SSL sertifikaları, sitede güvenli şekilde alışveriş yapılabilmesini ve müşteri güveninin kazanılmasını sağlayacak sertifikalar olarak bilinmektedir. B2B ticaret sitesi açılırken bu sertifikaların temin edilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Ödeme Yöntemlerinde Alternatifler Yaratmaya Özen Gösterme

B2B ticaret alanında başarılı olmak isteyenlerin başarıyı yakalamalarını kolaylaştırabilecek en önemli unsurlardan biri de ödeme yöntemleri olarak bilinmektedir. Pek çok B2B ticaret sitesi ödeme yöntemleri olarak sadece banka kartı ve kredi kartı ile ödeme alma sistemini tercih etmektedir.

Ancak dünya genelinde kredi kartı veya banka kartı kullanmayanların sayısı oldukça fazla olduğundan sadece kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme almayı kabul etmek çevrimiçi mağazalarından alışveriş yapacak olan işletme sayısını azaltabilmektedir. Ayrıca B2B ticarette yapılan alımlar ve satışlar toplu olarak çok sayıda yapıldığı için ödeme miktarları da oldukça yüksek olmaktadır. Bu sebeple B2B ticaret sitelerinin ödeme yöntemleri açısından alternatifler yaratılması gerekmektedir.  B2B ticaret sitelerine havale ve EFT seçenekleri de eklenerek kredi kartı ya da banka kartı kullanmayı tercih etmeyen işletmelerin de alışveriş yapmaları sağlanmalıdır.

Ürün Fotoğraflarına ve Açıklamalarına Özen Gösterebilme

B2B ticarette başarılı olmak isteyenlerin başarıyı yakalayabilmeleri için izlemeleri gereken adımlar arasında ürün fotoğraflarına ve açıklamalarına özen göstermek de bulunmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yapmayı tercih eden müşteri firmaların en fazla dikkat ettikleri şeyler arasında ürünlerin fotoğrafları ve ürünler hakkındaki açıklamalar yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

Müşteri firmalar fiziki mağazalarda olduğu gibi, B2B ticaret sitelerinde ürünleri birebir göremedikleri için ürünler hakkında öğrenmek istedikleri bilgilere ürün fotoğrafları ile açıklamalarından ulaşabilmektedir. Bu sebeple B2B ticaret sitelerinde satış yapılırken ürün fotoğraflarına ve açıklamalarına daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Ürün fotoğraflarının profesyonelce çekilmiş ve kaliteli fotoğraflar olması, ürün açıklamalarının da detaylı bilgiler veriyor olması gerekmektedir.

SEO Uyumlu Bir B2B ticaret Sitesi Yaratabilme

B2B ticarette başarılı olmak için izlenecek yollardan bir diğeri de SEO uyumlu bir B2B ticaret sitesine sahip olabilmektir. Çünkü B2B ticaret sitelerinin SEO uyumlu şekilde düzenlenmesi Google görünürlüğünü artırmaktadır. Bu durum da Google sıralamalarını olumlu etkileyeceğinden siteye gelen ziyaretçi sayılarını artırmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle B2B ticaret siteleri kurulurken SEO uyumlu bir e-ticaret sitesi yaratılmasına önem verilmesi gerekmektedir. SEO uyumlu B2B siteleri hem Google’da görünürlülüğü artırabilmekte hem de siteyi ziyaret eden ziyaretçi sayılarını artırabilmektedir.