B2B Alanında Ticaret Yapan Trendyol Satıcıları İçin Sipariş Yönetimi ile İlgili Bazı İpuçları
3 Kasım 2022
B2B Alanında Sevk İrsaliyesi ve Nasıl Düzenlendiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
5 Kasım 2022

B2B Alanında Başarılı Markaların Bilinmekte Olan 6 Ortak Özellikleri

B2B markaların başarıya ulaşabilmeleri, hedef kitleleri tarafından oldukça önemli bir yere konumlandırılmaları, rekabetçi bir ortam olan B2B e-ticaret alanında hiç de kolay gerçekleşmemektedir. B2B markaların kalıcı ve başarılı markaya dönüşebilmeleri için belirli aşamalardan geçmeleri gerekmektedir.

B2B Alanında Başarılı Bir Marka Nasıl Oluşmaktadır?

İşletmelerin hedefleri yalnızca bir iş kurmakla sınırlı olmamalı başarılı bir markaya dönüşme hedefleri de bulunmalıdır. B2B alanında büyük, orta veya küçük işletme hangisine sahip olunursa olunsun markalaşmak, müşterilerin gözünde itibar kazanılmasını da sağlamaktadır.

B2B alanında marka; hizmet ve ürünlere isim, logo, cümle ya da kelimeler aracılığı ile bir kimlik kazandırılması şekline verilen isim olarak bilinmektedir. Aynı zamanda marka, müşteriler gözünde itibarın, hizmet ve ürünlerin tanınmasının ve hatırlanmasının sağlanmasında yardımcı bir oluşum olarak da bilinmektedir. B2B alanında bir marka oluşturabilmek bir stratejiye ve sürece dayanmaktadır. Ayrıca marka olabilmek, zaman içerisinde hizmet ve ürünler aracılığı ile müşterilerle kurulmakta olan iletişim araçlarındandır.

Başarılı bir B2B marka olmanın sağlamış olduğu bazı yararlar şunlardır;

 • Ürünlerin tanıtımında ve pazarlanmasında etkili bir rol oynaması,
 • Müşteri ile duygusal bir bağ oluşturulmasını sağlaması,
 • Müşterilerde güven ve sadakat hissi yaratıyor olması,
 • Ayırt edici bazı özellikleri ortaya çıkarması,
 • Rakipler arasından dikkat çekilmesini sağlayabilecek özelliklerinin olması,

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

B2B Markalar Açısından Başarılı Olabilmenin Yolları Nelerdir?

B2B markaların kalıcılık yakalayabilmeleri ve başarılı olabilmeleri e-ticaret alanında oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır.B2B e-ticaret alanında başarılı olmuş ve kalıcılığı yakalayabilmiş markalar incelendiğinde bazı ortak noktalarının bulunduğu görülmektedir. Başarılı B2B markaların bilinen 6 ortak özellikleri şunlardır;

 • Rekabet Etme ve Rakiplerini İyi Tanıma

B2B e-ticaret alanı da dâhil olmak üzere günümüz ticaret alanında oldukça sıkı rekabetler yer almaktadır. B2B işletmelerin rekabetleri yakından takip edip, ticaret alanının dinamiklerini göz önünde bulundurarak hareket etmeleri gerekmektedir. Ticaret alanında yükselen ve başarılı olan bir B2B markası haline gelebilmek,  sürekli olarak yenilikleri takip etmeyi ve araştırma yapmaya devam etmeyi gerektirmektedir.

Rekabet alanında kaybolmamak adına şaşırtıcı ve yenilikçi işlere imza atılmasını gerektirmektedir. B2B işletmelerin başarılı marka olabilmeleri için bu yolda en önemli adımlarının rakiplerini analiz etmek olduğu bilinmektedir.B2B İşletmelerin rakiplerinin önüne geçebilmeleri için marka kimliği oluşturmaları sırasında hedef kitlelerine yarar sağlayabilecek ve avantajlı mesajlar vermeleri gerekmektedir.

 • Rakiplerden Farklı Olan Yönlerini Öne Çıkarma

B2B markaların müşteriler açısından itibar kazanabilmeleri için ayırt edici olan bazı özelliklerinin öne çıkarılması gerekmektedir. Başarılı olmuş B2B markaların ortak özellikleri incelendiğinde vaat ettikleri ve ayırt edici özelliklerinin etkileri sayesinde müşterilerin vazgeçilmezi olmayı başardıkları görülmektedir. Bu da tutarlı yüksek kaliteyi vaat etmeleri ve gerçek kullanıcı deneyimi yaşatmaları ile ilgili alakalıdır.

 • Kararlı Olma ve Bağlılıkları

B2b marka oluşturmak, tüm yönleriyle hedefe yürüme ve kararlılık meselesiyle yakından ilgilidir. Başarılı bir marka oluşturabilmenin yolu karşılaşılan her türlü başarısızlıktan bile ders çıkarabilerek karalılıkla ilerleyebilmeyi gerektirmektedir. B2B markaya duyulan bağlılık, hizmetlerde ve ürünlerde gösterilecek kararlılık, bu duygularının müşteriye geçmesine de yardımcı olmaktadır.

 • Tutarlı Olma

Başarılı olabilmenin en önemli yollarından biri de markada tutarlı olabilmektir. Müşterilere sunulan hizmet ve ürünlerin sunumlarında tutarlı olunması müşteriler açısından marka itibarı oluşmasını sağlamaktadır. B2B alanında markada tutarlı olabilmek, müşteri sadakatinin oluşabilmesinde önemli etkenlerden biridir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

 • Lider Olma

Başarılı B2B markalara bakıldığı zaman güçlü liderlerin anılmakta olduğu görülmektedir. Tüm markaların kendisini ileriye götürebilecek bir lidere ihtiyaçları bulunmaktadır. Lider olmak, marka ile bağ oluşturarak bu duygunun müşterilere geçirilmesiyle alakalı olmaktadır.

 • Pazarlama ve Markayı Görünür Kılma

Başarılı bir B2B marka olabilmek, markayı görünür kılmaktan ve marka ile müşterileri buluşturmaktan geçmektedir.B2B e-ticaret alanında pazarlama, hedef kitleye ulaşılabilmesi ve marka bilinirliği açısından önemli bir araçtır.