B2B Alanında Paytr ve Komisyon Oranları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
B2B Alanında Paytr ve Komisyon Oranları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
4 Şubat 2023
Yeşil Pazarlama Nedir? B2B Alanında Ne Anlama Gelir?
7 Şubat 2023

B2B Alanında 5 Adımda Lüks Ürünlerin Pazarlanması İçin İpuçları

B2B e-ticaret alanında satışının yapılabileceği pek çok ürün grubu yer almaktadır. B2B markalar genel olarak satmak istedikleri hizmet ve ürünlere karar verirlerken, sektöre olan hâkimiyetleri ve kendi ilgi alanları doğrultusunda karar vererek hareket etmeyi tercih etmektedir. Mobilya, tekstil, anne ve bebek ürünleri ve lüks ürünler gibi birçok ürün grubunun B2B e-ticaret yöntemi ile satışı gerçekleştirilebilmektedir.

B2B e-ticaret alanında satışı yapılmak istenen her ürün için tanıtım ve reklam çalışmaları yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalar gerçekleştirilirken pek çok marka ürünlerini ön plana çıkarabilmeyi tercih ederken, lüks ürünler satmayı tercih eden B2B markalar ise değişik bir yöntem tercih ederek ürünler yerine markalarını ön plana çıkarmayı daha uygun bulmaktadır. Ancak lüks ürün pazarlaması yapacak olan B2B firmaların dikkat etmeleri gereken bazı süreçler bulunmaktadır.

B2B alanında 5 adımda lüks ürünlerin pazarlanması için bazı ipuçlarını bilmek gerekmektedir. Bu ipuçları sayesinde B2B firmalar, markalarına ait lüks ürünleri nasıl pazarlayabileceği konusunda fikir sahibi olabilmekte ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirerek satışlarını artırabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Lüks Marka Yönetimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

B2B firmalarının lüks ürün pazarlaması yapmadan önce, lüks marka yönetimi yapma konusunda dikkat etmeleri gereken unsurlar bulunmaktadır. B2B markaların önem vermeleri ve dikkat etmeleri gereken bu unsurlardan bazıları;

  • Lüks ürün satışı yapacak olan B2B e-ticaret firmalarının öncelikle önem vermeleri gereken konu marka bilinirliği olarak bilinmektedir. Bir marka ne kadar marka bilinirliği yaratabilirse o derecede çok satışlarının artışını gerçekleştirebilmektedir.
  • Lüks ürün satışı yapan B2B markaların en fazla müşteri memnuniyetine önem vermesi gerekmektedir. Çünkü genel olarak lüks markaları tercih ederek bu markalardan alışveriş yapmayı uygun bulan işletmeler, kendilerini özel hissettiklerinden dolayı lüks markalara yönelmektedir.

Lüks ürün satışı yapılırken B2B e-ticaret firmalarının bu unsurlara özellikle önem vermeleri gerekmektedir. Bu şekilde B2B markalar hızla gelişim gösterebilme imkânına sahip olmaktadır.

  • Marka Pazarlaması Yapmak

Lüks ürün pazarlaması yapılırken pek çok B2B marka hizmet ve ürün pazarlaması yapmak gibi bir hataya düşmektedir. Çünkü genel olarak lüks ürün satın almayı tercih eden diğer işletmeler bunu ürün olarak değil de bir marka olarak kabul ederek alışveriş işlemi gerçekleştirmektedir. Yani lüks ürün alışverişi gerçekleştiren işletmeler bu ürünleri bir markaya ait olduğu tercih etmektedir. Bu nedenle lüks ürün satmak isteyen işletmelerin marka pazarlaması yapmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

  • Influencer Marketing Çalışmalarından Yararlanmaya Özen Göstermek

Influencer Marketing çalışmaları, günümüzde özellikle Instagram kullanımının artış göstermesi ile hayatımızda oldukça etkin rol oynamakta olan dijital pazarlama yöntemleri arasında yer almaktadır. Influencer Marketing pazarlama yöntemini kullanarak hareket etmek isteyen B2B markalar daha çok mega, makro ve mikro ınfluencerler çalışmayı uygun bulmaktadır. Lüks markaların ınfluencer seçimi yaparken genellikle mega ve makro ınfluencerler ile çalışmaları marka değeri yaratabilmelerinde yardımcı olmaktadır.

  • E-mail Marketing Çalışmalarına Önem Vermek

Lüks ürün pazarlaması yapılırken tercih edilebilecek yöntemler arasında e-mail marketing çalışmaları da bulunmaktadır. Bunun nedeni de e-mail marketing çalışmaları ile B2B markaların almış oldukları verimin fazla olması ve dönüşümlerin anında gerçekleşmesidir. E-mail marketing çalışmaları ile lüks ürün pazarlaması yapmayı isteyen B2B işletmelerin ürünleriyle birlikte markalarını da ön plana çıkarmayı hedeflemeleri gerekmektedir.  B2B firmaların bu pazarlama yöntemi ile kişiselleştirmelerden de yararlanmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

  • Sosyal Medya Pazarlamasına Gereken Önemin Verilmesi

Dünya genelinde sosyal medya kullanımlarının her geçen gün artış göstermesi ile birlikte sosyal medya pazarlaması da dijital pazarlama türleri arasındaki yerini almıştır. Birçok B2B firma lüks ürün pazarlamalarını sosyal medya üzerinden yürütmeyi tercih etmektedir.

  • İçerikleri Özelleştirmeye Özen Gösterilmesi

Alışverişlerini lüks ürün satan markalardan yapmayı tercih eden işletmeler genellikle kişiselleştirmelere oldukça önem vermektedir. Pek çok işletmenin kendini özel hissetmek isteyen müşterileri için lüks ürün markalarını tercih ettikleri bilinmektedir. Bu sebeple lüks ürün satan B2B e-ticaret markaları müşterilerinin kendilerini özel hissedebilmelerini sağlayacak olan içerik özelleştirme çalışmaları yapmaya önem vermeleri gerekmektedir.