B2B Alanında En Çok Hangi Ürünler Satılmaktadır?
23 Haziran 2022
B2B Şirketleri İçin Amazon’da Satış Yapmanın Avantaj ve Dezavantajları
24 Haziran 2022

B2B Alanına Geçmek İçin Bazı Nedenler

B2B Alanına Geçmek İçin Bazı Nedenler

İş dünyasında işletmelerin pazarlama ve satış yöntemleri arasında oldukça büyük bir yer kaplamaya başlamış olan B2B faaliyetleri, bilhassa e-ticaret alanında oldukça büyük önem arz etmektedir. Türkçe karşılığı firmadan firmaya olarak tanımlanmakta olan uygulamada pazarlama ve satış yöntemleri işletmeler açısından ideal biçimde uygulanmaktadır.

Neden B2B Tercih Edilmelidir?

Ticaret alanında bulunan bir işletmenin, tedarikçi olan bir şirketten e-ticaret sitelerinin aracılığı ile sipariş vererek satın alma işlemlerine B2B pazarlama adı verilmektedir. Günümüz şartlarında e-ticaret sistemleri merkezinde en yaygın biçimde kullanılmakta olan bir sistem olarak bilindiğinden e-ticaret alanında faaliyet göstererek gelişip büyümek isteyen tüm işletmelerin B2B pazarlama yöntemlerini tercih etmeleri oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

B2B alanı Türkiye’de henüz yeni gelişmeye başlayan bir alan olarak görüldüğünden, bu alana ilk defa adım atanların oldukça büyük kazanımlar elde edebilmesini sağlayabilen bu sistemde pazarlama ve ticaret yöntemleri sayesinde işletmelerin e-ticaret alanında gelişim kaydedebilmesi mümkün olabilmektedir.  Oldukça etkin ve yaratıcı bir iletişim dili kullanmakta olan B2B alanında pazarlama ve e-ticaret sistemine göre tedarikçi olan firmalar, müşterilerin güncel satın alma sorunlarına etkili çözüm yöntemleri bulabilmektedir.

B2B Uygulamalarının Yararları Nelerdir?

E-ticaret alanında göstermiş olduğu faaliyetler ile rakiplerinin önüne geçebilmeyi amaçlayan tüm işletmelere, iş alanı veya sektör ayrımı yapmadan müşterilerinin tümüne kaliteli hizmetler sunabilmek konusunda oldukça profesyonel bir alt yapı desteği sağlamakta olan B2B uygulamalarının çok fazla yararının olduğu bilinmektedir. Gelişmiş ödeme sistemleri, site içi teknolojik hizmet anlayışları, inovasyon ve lojistik çalışmaları gibi tüm ticaret süreçlerinin en uygun seviyede gerçekleşebilmesini sağlamakta olan B2B faaliyetleri ile e-ticaret alanında rakip tanımayan bir işletmeye sahip olabilmek mümkün olmaktadır.

B2B modelini yaşama geçirebilmek isteyen işletmelerin muhakkak e-ticaret alt yapılarına sahip olması gerekmektedir. Pek çok firmanın tercih etmekte olduğu B2B uygulamalarında en önemli aşamaların ilk sıralarına ürün açıklamalarının ve ürün stoklarının net bir biçimde açıklanması yer almaktadır. E-ticaret firmalarının hızlı bir biçimde büyüyebilmeleri ve marka bilinirliği elde ederek daha fazla bir hedef kitleye hitap edebilmesi için ürün stoklarını sürekli olarak güncel tutmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

B2B Modelinin Yenilikçi Avantajları Nelerdir?

E-ticaret uygulamaları içerisinde günümüzde özellikle son zamanlarda tercih edilmeye başlamış olan B2B modelinde işletmelere sunulmakta olan bazı avantajlar yer almaktadır. Bu avantajlardan bazıları;

 • Aracıya ihtiyaç olmadan ürünler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilme imkânı,
 • Müşterilerin taleplerinden hemen haberdar olabilme ve talepleri değerlendirme olanağı,
 • Tedarikçi seçimleri konusunda geniş seçenekleri göz önünde bulundurarak hareket edebilme imkânı,
 • Ürünlerin hem takip edilmesinde hem pazara sunulmalarında kolaylıklar sağlıyor olması,
 • Şirketlerin arasındaki bürokratik işlemlerin süreçlerini en kısa zamanda tamamlayabilme avantajı sağlayabilmesi,
 • Yerel pazardaki müşteriler veya tedarikçiler değil, yurt dışındaki müşterilere ve tedarikçilere de kolayca ulaşabilme imkânı tanıyor olması,
 • Stok takiplerinde yenilikçi teknolojiler ile takip kolaylığı sağlıyor olması,
 • Stok devir hızının artırılabilmesi,
 • Ürünlerin satın alma ile ilgili maliyetlerinin düşürülebilmesinde avantaj sağlaması,
 • Müşteri memnuniyeti sağlıyor olması,
 • Firma içi verimliliğin artırılarak değerlendirmelerin kolaylaşabiliyor olması,

B2B ile Hedefli Kampanya Oluşturulabilmesi

B2B sistemleri, en güncel alt yapı sistemlerine sahip olmalıdır. Başarılı bir B2B e-ticaret sitesi ile büyük hacimlere sahip satışlar yapılabilmesi mümkün olabilmektedir. ayrıca işlem başına sıfır denilebilecek kadar az maliyetler ile ödeme getirisi sağlayabilmektedir.

Şirket İmajını Geliştirebilen B2B Uygulamalarından Yararlanmak

İyi yönetilebilen ve kullanıcı dostu olan ara yüzlere sahip e-ticaret sitesine sahip olunabilmesi için en fazla tercih edilen modeller B2B uygulamaları arasında bulunmaktadır. Oldukça sağlam bir firma algısı oluşturabilmek için şirket imajını geliştirebilmek isteyen KOBİ’ler profesyonel bir yazılım ekibinden destek almalıdır.  Profesyonel biçimlerde yapılan yazılımlar sayesinde B2B firmaları şirket imajlarını istedikleri düzeylerde geliştirebilmektedir.