B2B Modeli ile Dijital Ortamda Var Olabilme
23 Şubat 2022
B2B’de Etkili Video İçerikleri Oluşturma
25 Şubat 2022

B2B Alanı İçin Etkili 5 Strateji

B2B stratejileri, dijital alandaki tüketicilerin satın almaya yönelik davranış şekillerini etkilemekte olan pazarlama yöntemleri uygulanmasını gerektirmektedir. Çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih eden kullanıcıların neleri niçin tercih ettiklerini anlamak için, kullanıcıların deyim analizleri önem arz etmektedir. B2B alanında stratejileri belirlerken izlenmesi gereken en önemli yol haritasının en önemli belirleyicisi kullanıcı deneyimleri olarak bilinmektedir. Müşterilerin memnuniyetleri ile alakalı yorumlarına dönüş yapabilmek, sitede satış yapabilmek veya bir web sitesine trafik çekebilmek için en doğru stratejilerin uygulanması gerekmektedir.

Değişmekte olan teknolojiler ve ortaya çıkmakta yeni eğilimler de B2B alanı içerisinde yer alan stratejilere yön vermekte olan etkenlerdir. B2B alanı için etkili olabilecek bazı stratejiler yer almaktadır. Bunlardan bazıları:

Kullanıcılar ile İletişim İçinde Olabilmek

B2B alanında kullanıcılar ile iletişim içerisinde olmak oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple gerek sitenizin e-bültenine abone olan ziyaretçileriniz ile gerek web sitenizden alışveriş yapmakta olan ziyaretçilerinizle muhakkak iletişim içerisinde olmanız gerekmektedir. Bunun için e-mail gönderimlerinden faydalanabilirsiniz. B2B pazarlama taktiklerinde en önemli görevi e-mail gönderimleri üstlenmektedir. Bu durum sayesinde hem satışlarınızı artırabilir hem de sitenize yönelik ziyaretçi sayısının artmasını sağlayabilirsiniz. E-mail gönderimleri sayesinde müşterilerinize doğrudan bir şekilde ulaşarak firmanızla ilgili bilgileri, fırsatlarınızı ve kampanyalarınızı onlara duyurabilirsiniz.

Gerçekleştirilen Çalışmalarda Markayı Öne Çıkarabilmek,

Etkili bir şekilde stratejiler uygulayabilerek B2B firmanızı başarıya ulaştırabilmek için tüm çalışmalarınızda markanızı ve B2B firmanızı ön plana çıkarabilmeniz oldukça önemli unsurlardan biridir. Gerçekleştirecek olduğunuz her türlü çalışmalar, kullanıcıların markanıza, B2B firmanıza ve size karşı kendilerinde bir imaj oluşturabilmesi adına oldukça önemlidir. Markanızın web sitesinde yer alan logo ve sloganlarınızı, sosyal medya alanlarında ve diğer alanlarda yapmakta olduğunuz pazarlama ve reklam çalışmalarında yer vererek markanızı ön plana çıkarmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca gerçekleştirecek olduğunuz bütün çalışmalarda içerikleriniz üzerinde bir süreklilik sağlamanız ve aynı iletişim dilini kullanmaya özen göstermeniz başarılı marka yaratabilmeniz açısından önemlidir.

Hizmet ve Ürünlerde Bilgilendirici ve Özgün Açıklamalara Yer Verebilmek

B2B alanındaki bir başka etkili taktiklerden birisi de hizmet ve ürünlerde bilgilendirici ve özgün açıklamalara yer verebilmektir. Hizmet ve ürünlerinizde ne kadar bilgilendirici ve özgün açıklamalara yer verirseniz potansiyel müşterilerin alışveriş yapma konusunda sizi tercih etme ihtimali o kadar yüksek olabilecektir. Şöyle ki potansiyel müşteriler, ürün satın almaya karar vermeden önce ürünün özellikleri, kullanım alanlarının neler olduğu, ürünün tam anlamıyla ne işe yaradığı gibi konular hakkında bilgilerinin olmasını istemektedir. Eğer metin halinde ya da görsel şekilde aramış oldukları bilgileri sunmayı özen göstererek satışlarınızı artırabilir ve sitenize müşteri kazandırabilirsiniz.

Upselling Yöntemi Kullanmak

B2B alanında bir diğer etkili yöntemde Upselling yöntemi olarak bilinmektedir. Upselling bir başka adıyla çapraz satış anlamına da gelmektedir. Bu yöntem, istenilen bir ürünü tüketiciye satmaya çalışırken aynı zamanda o ürünle ilgili veya o ürünü tamamlayacak olan bir ürünü de satabilmeyi amaçlamakta olan yönteme benzese de aslında farklı bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde web sitenizde satışa çıkardığınız bir ürünün daha yüksek modelini, daha yüksek fiyatlara sahip olanını ya da daha kaliteli olanını satışa çıkarabilmeniz mümkündür. Satışa sunmuş olduğunuz bu ürünleri benzer ürünler, tavsiye edilen ürünler, yeni ürünler şeklinde başlıklarla kategorileştirebilmeniz de mümkündür.

Markayı Sosyal Medya Alanlarına Taşımak

B2B alanında etkili pazarlama yöntemlerinden bir diğeri de markayı sosyal medya alanlarına taşıyabilmektir. Bunu da  Facebook ve Instagram gibi sosyal medya alanlarından yaralanarak yapmak en doğru tercih olacaktır. Markanızı bu alanlara taşıyarak, bu alanlardan doğru zaman aralıklarında doğru paylaşımlar ile B2B sitenizin satışlarını artırabilecek pazarlama aracı şeklinde kullanabilmeniz mümkündür. Bu şekilde çok daha geniş ve büyük bir kitleye ulaşabilirken daha fazla etkileşimde de bulunabilirsiniz.