Youtube’a Katılan B2B Firmaları İçin SEO Rehberi
Youtube’a Katılan B2B Firmaları İçin SEO Rehberi
28 Ekim 2021
B2B Firmaları Tarafından En Çok Tercih Edilen Google Reklam Modelleri
2 Kasım 2021

Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren B2B Firmaları İçin Pazarlama Rehberi

Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren B2B Firmaları İçin Pazarlama Rehberi

B2B ile ayakkabı satışı yapmak isteyen firmaların öncelik olarak bir web sitesi oluşturması gereklidir. Web sitelerini hayata geçirmelerinin ardından da hedef kitleye ulaşmaları ve ürünlerini onlara tanıtmaları oldukça önemlidir. Çünkü bu faktörler satış yapabilmenin ilk adımlarıdır. Bu noktada firmalar pazarlama stratejilerinden yararlanmaktadır. Doğru geliştirilen pazarlama stratejileri firmalara artı olarak geri dönerken, yanlış geliştirilen pazarlama stratejileri ise firmaların yaptığı harcamaların boşa gitmesine neden olmaktadır. Biz de bunu göz önünde bulundurarak ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren B2B firmaları için doğru pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz. Gelin hep birlikte bunlara bir göz atalım.

Hedef Kitle Analizi Yapın

Ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren B2B firmalarının öncelik olarak uygulaması gereken pazarlama yöntemlerinden biri hedef kitle analizidir. Hedef kitle analizi; firmaların ürün ve hizmetlerini ulaştırmak ve satmak istediği topluluğun analizine denir. Ayakkabı markalarının satış yapmak istedikleri kitleyi tanımak ve onlara hangi yöntemler ile satış yapacaklarına karar vermelerini sağlamak için hedef kitle analizi yapması gereklidir.

Firmalar hedef kitle analizi sonucunda hedef kitlenin;

 • Demografik bilgiler
 • Medeni durum
 • Yaş ve cinsiyet oranı
 • En çok kullanılan sosyal medya platformları
 • İnternette kullanım alışkanlıkları
 • Alışveriş alışkanlıkları

Gibi bilgilerine ulaşabilmektedir. Bu bilgiler sayesinde de hedef kitleye yönelik içerikler üretebilmekte ve reklam hedeflemeleri yapabilmektedir. Sizler de hedef kitle analizi yaparak hedef kitlenin dikkatini çekebilir ve reklamlarınızın başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasına Önem Verin

İçerik pazarlaması, son zamanlarda oldukça kullanılan popüler pazarlama yöntemlerinden biridir. Bu nedenle ayakkabı sektöründeki firmaların da içerik pazarlamasına önem vermesi gereklidir. Bu noktada firmalar web sitelerinin blog bölümü için içerikler üretebilmekte ve bunları paylaşabilmektedir. Bu sayede firmalar internette araştırma yapan tüketicilere daha kolay bir şekilde ulaşarak onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilmektedir. Fakat ayakkabı sektöründeki B2B firmalarının içerik pazarlaması yaparken bazı hususları yerine getirmesi gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

 • Ayakkabı markalarının içerik pazarlamasından önce anahtar kelime analizi yapması gereklidir. Bunun için de Semrush, Ahrefs ve Keywordtool gibi analiz araçlarından yararlanmalarında fayda vardır.
 • Hedef kitlenin ilgisini çekebilecek içerikler hazırlanmalıdır.
 • Sadece ayakkabı tanıtımıyla sınırlı kalmayıp ürün karşılaştırma, ayakkabı tavsiyeleri gibi içeriklere de yer vererek içerikler çeşitlendirilmelidir.
 • Tüketicilere doğru bilgiler veren içerikler üretmelidir.

Sizler de bu hususları yerine getirerek başarılı bir içerik pazarlaması gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

SEO Çalışmalarından Faydalanın

Günümüzde tüketicilerin çoğu satın almak istedikleri ayakkabıları arama motorlarından araştırmaktadır. Bu nedenle arama motorlarında görünür olmak ve üst sıralarda yer almak oldukça önemlidir. SEO çalışmalarından faydalanan ayakkabı markaları da Google gibi arama motorlarında görünür olarak ürünlerini tüketicilere kolay bir şekilde ulaştırmaktadır. Fakat bu noktada B2B firmalarının göz önünde bulundurması gereken hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Anahtar kelime analizi yapmak
 • Ürün başlıklarını, ürün ve görsel açıklamalarını kapsayan içerikler üretmek
 • Meta title, meta tag ve meta Description gibi alanları anahtar kelimeleri ile oluşturmak
 • Google’da ön plana çıkmak için backlink alımlarından yararlanmak

Sizler de B2B ile ayakkabı satan bir firmaysanız bunları göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylelikle başarılı bir SEO çalışması gerçekleştirebilirsiniz.

Google Adwords Reklamları Verin

Google Adwords reklamları, ayakkabı firmalarının belirli bir bütçe ile belirli anahtar kelimelerde reklam vereceği bir pazarlama yöntemidir. B2B ile ayakkabı satışı yapan firmaların yapması gereken pazarlama çalışmalarından biri de Google Adwords reklamları vermektir. Bu pazarlama yönteminde firmalar genellikle;

 • Spor ayakkabı, topuklu ayakkabı, günlük ayakkabı gibi ürünle ilgili olan anahtar kelimeler belirlenmelidir.
 • Anahtar kelime analizinin ardından reklam kampanyaları düzenlenmelidir.
 • Reklam başlıklarına ve reklam metinlerine önem verilmelidir.
 • Sizler de ayakkabı satışlarınızı arttırmak istiyorsanız Google Adwords reklamları verebilirsiniz. Böylelikle hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz