B2B Sektöründe Gelişmiş Stratejiler
18 Şubat 2022
B2B Modeli ile Dijital Ortamda Var Olabilme
23 Şubat 2022

6 Adım ile B2B Pazarlama Yöntemi

B2B, şirketten şirkete ticaret yapmak anlamına gelmektedir. Hizmet ya da ürünlerini başka işletmelere satmak isteyen herhangi bir işletme,  yeni satış rutinleri yakalayabilmek, yeni satış teknikleri için planlamalar yapabilmek, artan satışları kaydedebilmek için B2B pazarlama yöntemlerini tercih etmektedir. Şirketler yalnızca ayakta kalabilmek ve yarışa devam edebilmek için değil, sürdürülebilir şekilde büyüme elde edebilmek için de B2B pazarlama yöntemleri tercih etmektedir.

 6 adım ile B2B Pazarlama yöntemlerini şöyle sıralayabilmek mümkündür.

Pazarlamanın Bir Ekip İşi ve Firma Kültürü Olduğunu Benimseyebilmek

Endüstriyel pazarlar, genellikle teknik anlamdaki bilgilerin öne çıkmakta olduğu, müşterilerin yalnızca fiyatlara odaklı değil, bilgi ve teknik kapasite aradığı alanlar olarak bilinmektedir. Bu sebeple markalar kendilerini ifade ederlerken üst kesimlere hitap etmekte olup; bunu yaparken de genellikle teknik personellere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenden ötürü her teknik personel, pazarlama uzmanı da sayılmaktadır. Pazarlama faaliyetlerinde teknik personellerin iyi bir yere konumlanarak başarının birlikte çalışılarak olabileceğini personellere göstermeye çalışın.

Müşteriler karşılaşmış oldukları sorunlarını beraber çözebilecek, kendilerini anlayabilen, yenilikçi tedarikçiler istemektedir. Bu istekler de ancak ekip işi ve firma kültürüyle gerçekleşebilmektedir.

Eğitim Takımınız Olmasını Sağlamak

Endüstriyel pazarlarda, müşterilerle kolay iletişime geçebilme yöntemlerinden biri düzenleyecek olduğunuz teknik eğitimlerinizdir. Çünkü endüstriyel pazarlarda en iyi promosyon eğitim olarak bilinmektedir.

Segmentasyon Yapabilmek

Hedef müşteriler belirlemeli ve her segmente değişik yöntemlerle yaklaşılarak çalışmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Satış ekipleriniz ile gerçekleştirebileceğiniz segmentasyon hedef kitlelerinizde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmenizi sağlamaya yardımcı olacaktır. segmentasyon ile rakiplerinizin oldukça güçlü oluğu karsız alandan, rekabetin daha az olduğu karlı alanlara kaymanız mümkün olabilmektedir.

Doğru şekillerde segmantasyon için yapılacak fiyat konumlandırmaları ve doğru marka, hem daha az iş gücü ile daha çok çalışılabilmesini hem de karlılığı maksimize etmeye yardımcı olmaktadır. Eğer mümkünse her bir segmente haftalık olarak pazarlama planlaması oluşturmalı ve her bir segmentin sizden ne istemekte olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Fiyat ve ürün odaklı değil, gerçekte çözüm firması olabildiğinizi hissettirmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

İçerik Pazarlamasını Olmazsa Olmalarınız Arasında Bulundurmak

Mutlaka bir blog sayfanız olmalı ve bu alandan insanları bilgilendirebileceğiniz yazılar yayınlamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bu şekilde alanınız hakkında otoriter firma imajını yansıtırken,

İnsanlara yardımcı olabilmeyi isteyen marka algısı da yaratabilmiş olmanız mümkündür. İnsanlar bilgi almakta oldukları yerlerden üründe alma eğilimi göstermektedir.  Yazmış olduğunuz blog yazılarınız sayesinde müşterilerle aranızda doğal bir bağ kurabilme imkânınız da olacaktır.

SEO ve E-mail Pazarlamalarına Yatırım Yapabilmek

SEO ve E-mail pazarlamaları, geri dönüşüm oranları yüksek sayılan ikinci pazarlama araçları olarak görülebilmektedir. Endüstriyel pazarlama yönteminde, bireylerin maillerini okuma ve geri dönüşler gerçekleştirme oranları oldukça yüksektir. Bu durumda önemli olan nokta doğru segmentasyon ile doğru kişilere doğru mailleri doğru zamanlarda atabilmektir.

SEO, içerik pazarlamaları ile birlikte yönetilebilecek olan müşterilere kolaylıkla ve doğrudan ulaşılabilecek bir araç olarak bilinmektedir. Kullanacak olduğunuz doğru bir anahtar kelime seçimi sayesinde önemli potansiyele sahip olan müşterileri kendinize çekebilme olasılığınız bulunmaktadır.

Birçok şirketin satın alma bölümleri artık Googlelama gerçekleştirmeden satın alma kararlarını gerçekleştirmemektedir. Kişileri satın almacılarla buluşturabilecek olan, uzun kuyruklu kelimeler olarak dikkat çekmektedir.

Satın alma kararlarını vermede en önemli yönlendiricilerden birinin Google olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra SEO’nın da,uzun dönemlere ait getirileri bulunmakta olan bir yatırım olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Satın Almacılara Ayrı Parantez Açabilmek

Teknik ekiplerle anlaşma yapıldıktan sonra iş satın alma kısmına gelmektedir. Satın alma ise en düşük olan fiyatlara eğilim göstermektedir. Bu sebeple onlara tedarik sürenizi, satış sonrası hizmetlerinizi, inovasyonlarınızı, teknik açıdan farklılıklarınızı en iyi ve doğru şekilde anlatmanız gerekmektedir. Bu nedenle iletişimlerinizi sıkı ve her zaman güncel tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir.