B2B’de Sosyal Medya Görsel Boyutları
8 Ocak 2021
B2B’ye Atılmanın Faydalı Yolları
11 Ocak 2021

2021’in B2B Trendleri

2021’in B2B Trendleri

Son dönemlerde birçok etkenden dolayı insanların ve firmaların alışveriş alışkanlıklarında değişiklikler yaşandı. Bu da zamanla B2B’nin popülerliğinin artmasına neden oldu. İnsanların ve firmaların alışveriş alışkanlıklarının zamanla B2B’ye doğru kayması da 2021 yılı için birçok B2B trendi getirdi. Bu yazımızda 2021 yılı için B2B trendleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek 2021 yılı B2B trendlerine göre markanızı hazırlayabilir ve böylelikle satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Ürünlere Yer Verilecek

Kişiselleştirilmiş ürünler ve kişisel paketler, müşterilerin kendilerini özel hissetmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte markaya sadık müşteriler de kazandırmaktadır. Bu ürünler, 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılı B2B trendleri olarak da karşımıza çıkacaktır.

Sizler de 2021 yılında kişiselleştirilmiş ürünlere yer verebilirsiniz. Ürün ambalajlarını kişiye göre özelleştirebilirsiniz. Örneğin çevreye karşı farkındalığı arttırmak için çevre dostu ambalajları tercih edebilirsiniz. Paketlerin içerisine küçük notlar ekleyebilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizin özel olduğunu onlara hissettirebilir ve onların memnuniyetini arttırabilirsiniz.

Dropshipping (Stoksuz Satış) Yöntemini Yaygınlaşacak

Dropshipping, B2B yapmak isteyen firmaların herhangi bir ürün stoğu yapmadan B2B web sitelerinden veya pazaryerlerinden satış yapmasını anlatan bir yöntemdir. Bu yöntem ile satış yapan firmalar genellikle tedarikçiler ile anlaşmalar yapmaktadır. Bu tedarikçilerden alınan ürünleri B2B web sitelerinde ve pazaryerlerinde satışa sunmaktadır. 2020 yılı B2B trendlerinde hızla yükselişe geçen bu yöntem, 2021 yılı trendlerinde de karşımıza çıkacaktır.

Siz de Dropshipping yöntemi ile çalışarak, siparişler hazırlandığında ürünleri satın alıp müşterilerinize gönderebilirsiniz. Bu sayede stok maliyetinizi sıfıra indirebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarının Etkisi Artacak

2020 yılında B2B için Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarının önemi büyüktü. 2021 yılında da sosyal medya platformlarının B2B’ye olan etkisi büyük oranda artmaya devam edecek.

Bu noktada sosyal medya platformlarına gelen değişikliklerden yararlanabilirsiniz. Örneğin, Instagram’ın hikayeler ve IGTV özelliğini kullanarak, ürün ve hizmetlerinize yönelik içerik paylaşımları yapabilirsiniz. Böylelikle hedef müşteri kitlesine ulaşabilir ve markanızı büyütebilirsiniz.

Video İçerik Üretimi Artacak

Son dönemlerde B2B firmaları ürün ve hizmetlerini tanıtmak için video içerik üretimlerini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra hayatımıza son dönemlerde giren canlı yayın özelliği üzerinden de firmalar iş ortakları ile buluşarak belirli konularda eğitimler vermeye 2021 yılında da devam edecektir. Sosyal medya ve diğer dijital platformlar üzerinden yapılan canlı yayınların artması ve kullanıcıların bu yayınlara olan ilgisinin her geçen gün büyümesi B2B ile uğraşan firmaların yönelimlerinin bu alana kaymasını da sağlayacaktır.

Sizler de B2B markanız için video içerikler üretmeye başlayarak, geri dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz. Eğer video içerikler üretmeye zamanınız ve bilginiz yoksa ücretsiz video siteleri aracılığıyla istediğiniz tarzda videolara ulaşabilir ve bunları kendi sosyal medya hesaplarınızda kullanabilirsiniz.

Ödeme Seçeneklerinde Değişimler Yaşanacak

Firmaların çok yakından tanıdığı veya en azından bir kere duymuş olduğu kripto paralara yönelik talepler her geçen gün artmaktadır. Son zamanlarda ülkemizde de kripto paralar ile yakından ilgilenen birçok B2B firması bulunmaktadır. Tüm bunları ele alırsak, 2021 yılı ödeme seçeneklerinde kripto para ile ödemenin yer alacağından bahsedebiliriz.

Pazaryerlerine Olan Talepler Artacak

B2B firmalar, satışlarını arttırmak için ülkemizde bulunan pazaryerlerini tercih etmektedir. Genellikle pazaryerlerinde satışa başlayan firmalar, pazaryeri entegrasyonu sayesinde tek bir panel üzerinden satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

2020 yılında B2B sektörü içerisinde pazaryerlerinin müşteri sayısı gibi istatistikler göz önünde bulundurulduğunda, pazaryerlerine olan talebin arttığı gözlemlenmiştir. Bu gözlemler sonrasında yılında B2B trendleri arasında pazaryerlerinin de müşteri ve satıcı firmaların sayısının artacağı öngörülmektedir.

Son zamanlarda pazaryerlerinde satıcılar arasında rekabet ortamı oluşmuştur. Bu rekabet göz önünde bulundurulduğunda birçok satıcı firma farklı pazaryerleri için farklı komisyon oranları belirleyerek satış yapmaktadır. Pazaryerleri bu satıcı firmaları kendi bünyelerine çekebileceği için kendi içlerinde de rekabete gireceği net olarak bilinmektedir.